Jizerské hory

... všechno co jste chtěli vědět o Jizerkách, ale báli jste se zeptat

Úvod Mapa WWW odkazy Anketa Vrcholová knížka

Hojerův dům

Hojerův dům

Z Jizerky se k Hojerovu domu dostaneme po Lasičí cestě. Přejdeme sedlo Středního jizerského hřebene pod Jelení strání (1018 m n.m.) a klesáme asfaltkou směrem k Rašeliništi Jizery. Vpravo pod cestou pak již Hojerův dům zahlédneme a dostaneme se pěšinkou až k němu.

Hojerův dům

Místo domu najdeme už jen rozvaliny, avšak na začátku století dům ještě stál. V roce 1699 jej postavil Kryštof Schönwald. Dřív okolo vedla stará Celní cesta z Jizerky na Velkou Jizeru a Hojerův dům tehdy sloužil jako pašerácká hospoda. Vedle rozvalin stojí dva staré listnáče: buk a klen.

Severovýchodně, kousek od Hojerova domu, je skupinka skal, odkud je krásný rozhled na Rašeliniště Jizery (viz následující panoramatický obrázek).

Rašeliniště Jizery od Hojerova domu

Fatal error: Uncaught Error: Call to undefined function mysqil_fetch_array() in /home/domains/jizerky.eu/web/public/diskuze_class.inc.php:519 Stack trace: #0 /home/domains/jizerky.eu/web/public/diskuze_class.inc.php(382): DiskuzeSkupina->loadIt() #1 /home/domains/jizerky.eu/web/public/hojerdum.php(39): DiskuzeSkupina->showIt() #2 {main} thrown in /home/domains/jizerky.eu/web/public/diskuze_class.inc.php on line 519