Jizerské hory

... všechno co jste chtěli vědět o Jizerkách, ale báli jste se zeptat

Úvod > Smrk - 1124 m n.m.
Úvod Mapa WWW odkazy Anketa Vrcholová knížka

Smrk - 1124 m n.m.

Na vrcholu Smrku (1991)

Smrk je nejvyšší hora české části Jizerských hor (polská Wysoka Kopa měří o 3 metry více). Vrcholek Smrku netvoří vrcholové skalisko, ale spíše plošina s označením triangulačního bodu (Wysoka Kopa je ještě plošší a bez triangulace). V roce 1892 byla na Smrku postavena dřevěná 20 metrů vysoká vyhlídková věž. Nad tehdejším smrkovým mořem to musel být úchvatný rozhled! Obrázek vpravo zachycuje plochý vrchol Smrku o 99 let později. Nyní jsou již tyto polomrtvé stromy odtěženy a v trávě se krčí sazeničky smrků, z nichž by měl časem povstat nový les.
Severně od vrcholu je do vztyčeného kamene zasazena pamětní tabule na počest německého básníka Theodora Körnera, který sem zavítal 16. srpna 1809.

Současná rozhledna byla slavnostně otevřena 20. září 2003, čímž bylo završeno několikaleté úsilí novoměstských občanů o opětovné vybudování rozhledny na Smrku. O aktivitách ohledně stavby nové rozhledny se můžete dočíst v aktualitě. Fotodokumentaci stavby nové rozhledny, staré pohlednice původní dřevěné rozhledny a pomníku Theodora Körnera si můžete prohlédnout na stránkách Rostislava Jelínka frydlantsko.com.

Na Smrk vede několik cest. Z jihu strmý Nebeský žebřík, ze západu Věžní stezka, ze severu stezka podél hranice a z východu z Polska tamní hřebenová cesta. Severní (modrá značka) vede až do Nového Města pod Smrkem, bývalého hornického města založeného 1584. Cesta prochází kolem Měděnce a Rapické hory, kde se těžívala cínová ruda - kasiterit. "Cínová horečka" trvala pouze 50 let a od poloviny 17. století těžba ustala. Některé ze štol se dodnes dochovaly, jako například Beránek Boží vpravo na obrázku. Nachází se na levém břehu Hraničního potoka na východním úbočí Rapické hory. Mříže chrání pochrupující netopýry před lidmi a lidi před zřícením stropu štoly.


Od roku 1997 je na Smrku otevřen turistický hraniční přechod. Půjdete-li tedy na Smrk, nezapomeňte si pasy a navštivte alespoň vedlejší polský vrchol Stóg Izerski s horskou chatou pod vrcholem.

Provozní režim přechodu
OBDOBÍOTEVŘENO Turistický přechod na Smrku
ODDO
1.04.-30.09.8.0020.00
1.10.-31.03.9.0018.00

Seznam přechodů s Polskem na turistických stezkách je k nahlédnutí na serveru MZV ČR.


Diskuze

2 příspěvky, poslední 9.4.2006 22:54
< zobrazit: info, témata, nadpisy, vše | přidat >

www.jizerky.eu


Aktuálně


Nejžádanější


Statistiky