Jizerské hory

... všechno co jste chtěli vědět o Jizerkách, ale báli jste se zeptat

Úvod > Soušská silnice a její rekonstrukce
Úvod Mapa WWW odkazy Anketa Vrcholová knížka

Soušská silnice a její rekonstrukce

Před opravou (podzim 1994) Po opravě (jaro 1998)

Soušská silnice byla dokončena v roce 1897 a vlastně dodnes je jedinou spojnicí mezi Tanvaldskem a Frýdlanskem. Kdysi po ní jezdil linkový autobus z Harrachova do Frýdlantu, hojně využívaný turisty. Autobus byl u Soušské přehrady pohlcen jizerskohorským lesem který opustil teprve před Bílým Potokem. Na Smědavě bývala autobusová zastávka.

Dnes zde nejezdí ani auta, natož pak autobus. Od 1.5.1995 je totiž Soušská silnice uzavřena. Důvodem byl nevyhovující stav silnice, zvláště kolem Soušské přehrady která je zásobárnou pitné vody pro část Jablonecka. Případná havárie a následné znečištění přehrady bylo neúnosným rizikem. Bylo to ale krásné období, když silnici využívali pouze turisti a cyklisti a silnice zůstávala v zimě neudržována.

Vzpomínám, že dřív byla silnice průjezdná jen pro československé občany a auta se zahraniční espézetkou tudy nesměla. S přicházejícím soumrakem letních dnů si tudy přece jen skupinky wartburgů, trabantů a polských fiátků zkracovaly cestu a strachem se jim třásly nejen výfuky. Kolem přehrady platil zákaz zastavení (ten zde bude pochopitelně i v budoucnu). Jednou jsme nechali kola v příkopu u silnice a šli směrem k vodě nasbírat pár borůvek, abychom se stali svědky a později i aktéry následující události: Směrem od Frýdlantu přijížděl autem po silnici nějaký Polák. Co čert nechtěl, narazil na motorizovanou hlídku VB, která ho šupem poslala nazpět. Možná že ještě chudák dostal pokutu. Pak ovšem hlídka VB dojela k nám a co že tu děláme, jaktože se nacházíme v pásmu hygienické ochrany prvního stupně, jak je možné že coby účastníci silničního provozu (bicykly jsme měli v příkopu a byly evidentně naše) nerespektujeme zákaz zastavení a jelikož jsme tam tehdy byli ve třech, celková pokuta mohla činit 3x500 Kčs. Na naší nevinnou odpověď že sbíráme jenom pár borůvek se nám dostlo vysvětlení, že bychom zde také mohli do přehrady nasypat nějaký neřád a ať že už jedeme a pokutu nám milosrdně odpustil. Budiž onomu ostružinatému příslušníkovi VB na omluvu poznamenáno, že se vše odehrálo 21.8.1989, tedy v již tradičně nervozním dni jednoho tragického výročí...

Vše se mělo ale změnit! Silnice prošla rekonstrukcí, nevětších změn doznal úsek kolem přehrady. Silnice je zde lemována betonovými koryty a vozovka je mírně nakloněna směrem od přehrady: to aby voda splachující olej z vozovky mohla být svedena a vyčištěna v podzemních kontejnerech (tzv. lapolech), které jsou zabetonovány podél silnice. Směrem k přehradě je silnice opatřena svodidly a stejně tak v zatáčkách.

Rekonstrukce měla být hotova do konce srpna 1997, ale poněkud se protáhla. Co víc, při přebírání rekonstruovaného úseku Správou a údržbou silnic Jablonec n.N. byly shledány závažné nedodělky a závady a nelze tak zahájit veřejný provoz! Téměř vše je špatně: od chybně osazených svodidel a dopravních značek až po nezpevněnou krajnici. Funkčnost lapolů (zachytávačů olejů) nemohla být ani předvedena z důvodu existujících velkých nedostatků na stavební části komunikace!

Snad díky přiznivému počasí na podzim, mohly být nedodělky napraveny a dne 5.12.1997 proběhla koulaudace která neshledala závady ohrožující pitnou vodu v přehradě. Silnice však zůstává v zimním období uzavřena, přestože se dokonce uvažovalo s financováním zimní údržby silnice pomocí vybírání mýtného.


Diskuze

9 příspěvků, poslední 28.3.2011 13:55
< zobrazit: info, témata, nadpisy, vše | přidat >

www.jizerky.eu


Aktuálně


Nejžádanější


Statistiky