Toto je historická verze stránky z února 1999, k dispozici je novější.

JIZERSKÉ HORY

Smrk (1124 m n.m.) - nejvyšší vrchol české části Jizerských hor

Na vrcholu Smrku (1991) V roce 1892 byla na smrku postavena dřevěná vyhlídková věž. Nad tehdejším smrkovým mořem to musel být úchvatný rozhled! Obrázek vpravo zachycuje plochý vrchol Smrku o 99 let později (betonové základy vyhlídkové věže leží od vrcholu zhruba západním směrem). V současné době (1998) jsou již i tyto polomrtvé stromy odtěženy a v trávě se krčí sazeničky smrků, z nichž by měl povstat nový les, kvůli kterému se zase jednou bude muset stavět nová rozhledna...
Rozhlednu zde novoměstští občané chtěli znovu postavit před několika lety. Ve sbírce se však nepodařilo sehnat dostatek peněz, a tak si dřevěnou maketu rozhledny můžete alespoň prohlédnout v informačním středisku ČSOP na Jizerce.
Od roku 1997 je na Smrku otevřen turistický hraniční přechod. Půjdete-li tedy na Smrk, nezapomeňte si pasy a navštivte alespoň vedlejší polský vrchol Stóg Izerski s tamější dřevěnou věží.
Provozní režim přechodu
OBDOBÍ OTEVŘENO
ODDO
1.04.-30.09.8.0020.00
1.10.-31.03.9.0018.00
Turistický přechod na Smrku
originál: 32,5 KB

Seznam přechodů s Polskem na turistických stezkách je k nahlédnutí na serveru MV ČR.
Nebeský žebřík Z jihu vede na Smrk stezka s všeříkajícím jménem Nebeský žebřík. Na obrázku je pohled z této stezky směrem k masivu Jizery.
originál: 28,5 KB
Dovolte kratičkou osobní vzpomínku: V létě 1996 jsem ještě pokoutně navštívil vedlejší Stóg Izerski, ale na sklonku srpna 1997 jsem již pomýšlel na důstojné (=legální) překročení hranice. Jaké bylo mé zklamání, když jsem s pasem v ruce marně vyhlížel celníka (doufal jsem v zasazení trofejního razítka do pasu). V opačném směru jsem hranici přecházel již navečer, a tak nepřítomnost celního orgánu nepřekvapila.