Toto je historická verze stránek z roku 2005, existuje nová!

    Orle Polská část hor - úvod
Úvodní stránka
Klikací mapa
Příbuzné odkazy
Anketa
e-vrcholová knížka

Pohled na Orle od východu V letech 1754-1888 bývala v Orle (tehdy Karlsthal) sklárna. Dnes tvoří osadu jenom několik stavení obklopených lesem. Tři z nich jsou zajímavé. Přicházíme-li do Orle cestou od Velké Jizery, spatříme po pravé straně dvojčata - dvě veliké dřevěné chalupy (na horním obrázku jsou vidět v pozadí), před kterými rostou vzrostlé listnáče. Jsou to bývalé armádní objekty pro pohraničníky postavené v letech 1935-38.
Bývalá hájenka v Orle (37 KB) Nejzajímavější stavení je ale celé kamenné! Je to bývalá hájenka, jediný dochovaný svědek sklářské minulosti Orle, půvabná stavba! Na rozdíl od obrázku vpravo je již dnes druhý štít opraven a na svých místech jsou i dva kamenné sloupy nad vchodem. Před stavením je možné posedět, na informačním panelu prohlédnout mapu polské části Jizerek, uvnitř se můžete občerstvit.
Dřív byla osada Jizerka spojena s Orle cestou, to ale u soutoku říčky Jizerky s Jizerou stával most (od 1901). Stržen byl v roce 1979, to už se ale po něm dávno nesmělo chodit. Nyní je zde plánován turistický hraniční přechod. Jedinou překážkou je stavba nového mostu, na který ovšem nejsou peníze...

    Úvod | Polská část hor
© 1997-2005 Martin Tržický