Toto je historická verze stránek z roku 2005, existuje nová!

    Stóg Izerski - 1105 m n.m. Polská část hor - úvod
Úvodní stránka
Klikací mapa
Příbuzné odkazy
Anketa
e-vrcholová knížka

Dřevěná věž na Stógu Izerskim (22 KB) Průhled věží vzhůru (37 KB)
Ze Smrku se na tento vrchol dostaneme po zelené značce (od hraničního přechodu). Do nedávné doby (ještě začátkem roku 2000) stála na vrcholu dřevěná věž viditelná již zdaleka a tvořila neodmyslitelnou dominantu polského Vysokého hřebene. V posledních letech však byla věž ve značně zchátralém stavu a nepřístupná. Odvážlivci se při troše šikovnosti mohli dostat do prvního patra a šílenci ještě výš (já jsem byl jenom odvážlivec). Pohled ze samého vrcholu věže však musel být velkolepý.
Zbytky dřevěné věže na Stógu Izerskim Zbytky dřevěné věže na Stógu Izerskim podruhé
Na jaře 2000 byla věž odstraněna, právě kvůli její zchátralosti a nebezpečnosti. Od neoficiálního zdroje (polský pohraničník na Smrku) jsem se dozvěděl, že by snad z lázní Swieradów Zdrój měla být postavena kabinková lanovka na Stóg! Co je na tom pravdy, ukáže čas.
Na Stógu Izerskim (31 KB) Pod vrcholem se nachází horská chata z roku 1924, její vzhled se od postavení téměř nezměnil. Je možné se zde občerstvit i za české koruny (již dvakrát se mi to podařilo, směnný kurz je všelijaký...), případně získat nocleh. V chatě také můžete koupit mapu polské části Jizerek, k dostání je několik druhů, dokonce vícejazyčných (já mám výtisk Góry i pogórze Izerskie v měřítku 1:40 000). Z terasy před chatou se k severu otevírá daleký výhled do nížiny. Bukové porosty na severních svazích, známé z české části hor, zde bohužel nenajdeme.

    Úvod | Polská část hor
© 1997-2005 Martin Tržický