Jizerské hory

... všechno co jste chtěli vědět o Jizerkách, ale báli jste se zeptat

Úvod > Aktuality > Přechod Jizerka - Orle otevřen
Úvod Mapa WWW odkazy Anketa Vrcholová knížka

Přechod Jizerka - Orle otevřen

20.7.2005 - Martin Tržický
V pátek 15. července 2005 po poledni byl přestřižením pásky slavnostně otevřen přechod na turistické stezce Jizerka - Orle. Nová dřevěná lávka přes hraniční řeku Jizeru byla instalována na místě původního železobetonového mostu, který zde stál v letech 1901-1982.

Při této slavnostní příležitosti se nad soutokem Jizery a Jizerky sešlo nezvykle mnoho lidí a jedno sele. Vedle pěších turistů a cyklistů se dostavili zástupci samospráv obou států, policisté, celníci, lesníci, ochranáři, živá kapela a televizní štáb. Místo bylo ozvučeno dvěma reproduktory, proslovy se nesly střídavě v polštině a češtině. Most byl vysvěcen a na polském břehu Jizery stojí hezká barevná dřevěná socha Sv. Jana Nepomuckého, patrona mostů.

Pro pěší turisty je význam přechodu zřejmý, neboť již nebudou muset ilegálně překračovat hranici skákáním po kamenech korytem Jizery. Pro cyklisty je cesta k přechodu na české straně mírně komplikovaná, protože v prudkém klesání cestou podél říčky Jizerky budou muset kolo chvílemi vést. Běžkařům se v zimě nabízí propojení polských (prý lépe udržovaných) a českých běžeckých tras.

V roce 2006 bude spolu s opravou silnice na Jizerku upravena i cesta z Jizerky k přechodu do Orle.

Související odkazy:
Aktualita: Nové turistické přechody
ČT1 (video): Večerník z Čech

Diskuze

zatím bez příspěvků
< přidat >

www.jizerky.eu


Aktuálně


Nejžádanější


Statistiky