Jizerské hory

... všechno co jste chtěli vědět o Jizerkách, ale báli jste se zeptat

Úvod Mapa WWW odkazy Anketa Vrcholová knížka

Orle

Pohled na Orle od východu

V letech 1754-1888 bývala v Orle (tehdy Karlsthal) sklárna. Dnes tvoří osadu jenom několik stavení obklopených lesem. Tři z nich jsou zajímavé. Přicházíme-li do Orle cestou od Velké Jizery, spatříme po pravé straně dvojčata - dvě veliké dřevěné chalupy (na horním obrázku jsou vidět v pozadí), před kterými rostou vzrostlé listnáče. Jsou to bývalé armádní objekty pro pohraničníky postavené v letech 1935-38.

Bývalá hájenka v Orle

Nejzajímavější stavení je ale celé kamenné! Je to bývalá hájenka, jediný dochovaný svědek sklářské minulosti Orle, půvabná stavba! Na rozdíl od obrázku vpravo je již dnes druhý štít opraven a na svých místech jsou i dva kamenné sloupy nad vchodem. Před stavením je možné posedět, na informačním panelu prohlédnout mapu polské části Jizerek, uvnitř se můžete občerstvit.

Dřív byla osada Jizerka spojena s Orle cestou, to ale u soutoku říčky Jizerky s Jizerou stával železobetonový most (již od roku 1901!). Stržen byl v roce 1979, to už se ale po něm dávno nesmělo chodit. Po letech úsilí byla na místě původního mostu postavena dřevěná lávka a 15. července 2005 zde byl otevřen turistický přechod. Reportáž ze slavnostního otevření si můžete přečíst v aktualitě.


Diskuze

7 příspěvků, poslední 30.10.2006 10:33
< zobrazit: info, témata, nadpisy, vše | přidat >

www.jizerky.eu


Aktuálně


Nejžádanější


Statistiky