Jizerské hory

... všechno co jste chtěli vědět o Jizerkách, ale báli jste se zeptat

Úvod > Polská část hor > Velká Jizera
Úvod Mapa WWW odkazy Anketa Vrcholová knížka

Velká Jizera

Velká Jizera

Osada Velká Jizera byla založena roku 1630 pobělohorskými exulanty. Ačkoliv se to dnes nezdá, kdysi stávalo v osadě na čtyřicet domů, včetně loveckého zámečku, hájenky, školy, krčmy, dvou celnic, mlýna a pekárny! Lidé se tu živili pastevectvím a dřevařstvím a díky těžkému živobytí uprostřed lesů a hor také pytláctvím a pašeráctvím.

Po druhé světové válce však byla všechna stavení zdemolována, a tak je louka za řekou Jizerou poseta pouze rozpadajícími se základy dřívějších staveb. Stát zůstala pouze jediná stavba, bývalá škola, dnes hospoda a ubytovna (je vidět v pozadí na obrázku).

Z jedné strany vede na Velkou Jizeru přes Vysoký hřeben asfaltka z lázní Swieradów Zdrój, na druhou stranu pokračuje cesta do Orle.


Fatal error: Uncaught Error: Call to undefined function mysqil_fetch_array() in /home/domains/jizerky.eu/web/public/diskuze_class.inc.php:519 Stack trace: #0 /home/domains/jizerky.eu/web/public/diskuze_class.inc.php(382): DiskuzeSkupina->loadIt() #1 /home/domains/jizerky.eu/web/public/polsko_velka_jizera.php(23): DiskuzeSkupina->showIt() #2 {main} thrown in /home/domains/jizerky.eu/web/public/diskuze_class.inc.php on line 519